MOLLUSCUM CONTAGIOSUM

MOLLUSCUM CONTAGIOSUM

Molluscum contagiosum ciltte veya çok nadiren ağız içi veya vajina gibi müköz membranlarda görülen, özellikle de cinsel yolla bulaşan bir hastalıktır.Genital bölgede, ellerde ve ayaklarda görülen, inci gibi sıralanan, 1.5 MM Boyutlarında, kubbe şeklinde, ortası göbekli, et renginde lezyonlarla seyreden döküntülü bir hastalıktır. Bu döküntüler genellikle ağrısızdır ve bazen kaşıntılı hal alabilir.
Molluscum contagiosum döküntüleri kaşınarak tırnak aralarında yerleşip cildin diğer bölgelerine taşınabilmektedir.
Molluscum contagiosum virüsü alındıktan sonra ortalama olarak 2 ile 7 hafta da bulgu vermektedir. Bu süre 6 aya kadar uzayabilir.
Özellikle genital alanda yayılan molluscum contagiosum hastalığı seksüel olarak başka kişilere geçmemesi için mutlaka tedavi edilmelidir. Molluscum contagiosum en sık olarak sıvı nitrojen veya nitröz oksidi ile lezyonların dondurulması ile tedavi edilmektedir.
Enfeksiyonu başkalarına yaymamak için eller gün içinde bol bol yıkanmalı,döküntüler oynanıp kaşınmamalıdır. Özellikle el de bulunuyorsa bandajla sarmak koruyucu bi yöntemdir. Şahsi kıyafetler ve kullanılan araç gereçler başkalarıyla paylaşılmamalıdır.Lezyon üzerinde tüyler varsa jilet veya lazer gibi bi yöntemle alınmamalıdır.Penis ve genital gölgede bulunuyor ise kesinlkle cinsel birliktelik olmamalıdır. Havuzlarda çocuklara bile geçtiği tespit edilmiştir.

Leave a Reply